Engine Displacement(cc)
Max Power (bhp@rpm)
Seating Capacity
Fuel Type
Mileage
Transmission Type
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
Hyundai Exter-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
6.13 Lakh* |
Hyundai Exter HX2 (base Model)-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
5.8 Lakh* |
Hyundai Exter HX3 AMT-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
7.77 Lakh* |
Hyundai Exter HX2 CNG-, , Automatic, 1 kmpl |
7.87 Lakh* |
Hyundai Exter HX3-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
8.36 Lakh* |
Hyundai Exter HX3 CNG-, , Automatic, 3 kmpl |
8.36 Lakh* |
Exter HX4 Plus AMT-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
9.05 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 DT-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
9.08 Lakh* |
Hyundai Exter HX4 CNG-, , Automatic, 1 kmpl |
9.28 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.59 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT DT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.76 Lakh* |
Hyundai Exter HX6-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
10.02 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 CNG-, , Automatic, 1 kmpl |
10.02 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.59 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT DT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.76 Lakh* |
Hyundai Exter HX8 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
0 Lakh* |
Hyundai Exter HX8-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
10.07 Lakh* |
Hyundai Exter HX10 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
0 Lakh* |
Hyundai Exter HX10 AMT DT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
0 Lakh* |
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
Hyundai Exter-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
6.13 Lakh* |
Hyundai Exter HX2 (base Model)-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
5.8 Lakh* |
Hyundai Exter HX3 AMT-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
7.77 Lakh* |
Hyundai Exter HX3-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
8.36 Lakh* |
Exter HX4 Plus AMT-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
9.05 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 DT-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
9.08 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.59 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT DT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.76 Lakh* |
Hyundai Exter HX6-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
10.02 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.59 Lakh* |
Hyundai Exter HX6 AMT DT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
9.76 Lakh* |
Hyundai Exter HX8 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
0 Lakh* |
Hyundai Exter HX8-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
10.07 Lakh* |
Hyundai Exter HX10 AMT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
0 Lakh* |
Hyundai Exter HX10 AMT DT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
0 Lakh* |
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|
| Car Type | Fuel Type | Transmission | ARAI Mileage | City Mileage | Suv | Petrol | Automatic | 19 Kmpl | 19 Kmpl Approx. |
|---|
| Engine Type | 1.2 l Kappa |
|---|---|
| Engine CC | 1197 |
| Max Power | 82bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113.8Nm@4000rpm |
| No. of cylinder | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | -- |
| Fuel Supply System | -- |
|---|---|
| Turbo Charger | 1 |
| Transmission Type | Automatic |
| Super Charge | 1 |
| Gear Box | Smart auto AMT |
| Drive Type | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 37 |
| Mileage (ARAI) | 19 Kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
|---|---|
| Top Speed (Kmph) |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
|---|---|
| Steering Column | Tilt |
| Steering Type | Electric |
| Turning Radius (Metres) |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
|---|---|
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Acceleration 0-100kmph |
| Length (mm) | 3830 mm |
|---|---|
| Width (mm) | 1723 mm |
| Wheel Base (mm) | 2450 mm |
| Height (mm) | 1643 mm |
| Boot Space (Litres) | 391 |
| Seating Capacity | 5 |
|---|---|
| No of Doors | 5 |
| Power Steering | Yes |
|---|---|
| Power Windows-Front | Yes |
| Power Windows-Rear | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Adjustable Steering | Yes |
|---|---|
| Automatic Climate Control | No |
| Air Quality Control | Yes |
| Remote Trunk Opener | Yes |
| Remote Fuel Lid Opener | Yes |
| Year - Month | Sales |
|---|---|
| 2025 - March | 5901 |
| 2025 - April | 5416 |
| 2025 - May | 5899 |
The Hyundai Hyundai Exter Price is 6.13 Lakh and top model Price is . Hyundai Hyundai Exter last 3 Month Sales is 0
Name of Top model of Hyundai is Hyundai Exter with a Price of Rs. 6.13 Lakh.
Hyundai Hyundai Exter Sold Units in September Month and 0 Units in Last Quater.