Hyundai offers 1 variants for Hyundai Creta Electric Excellence LR HC Knight
Range
Power
Battery Capacity
Battery Warrenty
Charging Time AC
Charging Time DC
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|
| Car Type | Fuel Type | Transmission | Driving Range | Suv | Electircal | Automatic | 510 km |
|---|
| Battery Capacity | 51.4 kWh |
|---|---|
| Motor Power | 126 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 169bhp |
| Max Torque | 255Nm |
| Driving Range | 510 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Life & Warrenty |
| Charging Time (A.C) | 4Hrs 50Min-11kW (10-100%) |
|---|---|
| Charging Time (D.C) | 58Min-50kW(10-80%) |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Option | Portable charging 11kW AC & 50kW DC |
| Transmission Type | Automatic |
| Gear Box | Single Speed |
| Drive Type | FWD |
| Air Bags | 6 |
| Fuel Type | Electircal |
|---|---|
| Top Speed (Kmph) |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
|---|---|
| Acceleration 0-100(Kmph) | 7.9 s |
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
|---|---|
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius (Metres) | 5.3 m |
|---|---|
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Length (mm) | |
|---|---|
| Height (mm) | |
| Width (mm) | |
| Boot Space (Litres) |
| Wheel Base (mm) | |
|---|---|
| No of Doors | |
| Ground Clearance Unladen | |
| Seating Capacity | 1 |
| Power Steering | |
|---|---|
| Power Windows-Front | |
| Power Windows-Rear | |
| Air Conditioner | |
| Heater |
| Adjustable Steering | |
|---|---|
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener |
The Hyundai Hyundai Creta EV Price is 17.99 Lakh and top model Price is . Hyundai Hyundai Creta EV last 3 Month Sales is 0
Name of Top model of Hyundai is Hyundai Creta EV with a Price of Rs. 17.99 Lakh.
Hyundai Hyundai Creta EV Sold Units in September Month and 0 Units in Last Quater.