Engine Displacement(cc)
Max Power (bhp@rpm)
Seating Capacity
Fuel Type
Mileage
Transmission Type
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
Kia Syros-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
8.4 Lakh* |
Kia Syros HTE Turbo-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
9.36 Lakh* |
Kia Syros HTE Opt Turbo-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
10.24 Lakh* |
Kia Syros HTK EX Turbo-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
11.49 Lakh* |
Kia Syros HTE Opt Diesel-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
11.37 Lakh* |
Kia Syros HTK EX Diesel-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
13.16 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Turbo-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
12.87 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Diesel-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
14.15 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Turbo DCT-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
14.24 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Turbo-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
13.82 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Diesel AT-, Diesel, Automatic, 1 kmpl |
15.06 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Diesel-, Diesel, Automatic, 1 kmpl |
15.13 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Turbo DCT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
15.19 Lakh* |
Kia Syros HTX Opt Diesel AT-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
18.64 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Diesel AT-, Diesel, Automatic, 1 kmpl |
16.53 Lakh* |
Kia Syros HTX Turbo DCT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
16.63 Lakh* |
Kia Syros HTX Opt Turbo DCT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
17.25 Lakh* |
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
Kia Syros-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
8.4 Lakh* |
Kia Syros HTE Turbo-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
9.36 Lakh* |
Kia Syros HTE Opt Turbo-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
10.24 Lakh* |
Kia Syros HTE Opt Diesel-, Petrol, Automatic, 3 kmpl |
11.37 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Turbo-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
12.87 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Diesel-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
14.15 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Turbo-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
13.82 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Turbo DCT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
15.19 Lakh* |
Kia Syros HTX Turbo DCT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
16.63 Lakh* |
Kia Syros HTX Opt Turbo DCT-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
17.25 Lakh* |
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
Kia Syros HTK EX Turbo-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
11.49 Lakh* |
Kia Syros HTK EX Diesel-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
13.16 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Turbo DCT-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
14.24 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Diesel AT-, Diesel, Automatic, 1 kmpl |
15.06 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Diesel-, Diesel, Automatic, 1 kmpl |
15.13 Lakh* |
Kia Syros HTX Opt Diesel AT-, Diesel, Automatic, 3 kmpl |
18.64 Lakh* |
Kia Syros HTK Plus Opt Diesel AT-, Diesel, Automatic, 1 kmpl |
16.53 Lakh* |
| Car Type | Fuel Type | Transmission | ARAI Mileage | City Mileage | Suv | Petrol | Automatic | 0 Kmpl | 0 Kmpl Approx. |
|---|
| Engine Type | Smartstream G1.0T-GDi |
|---|---|
| Engine CC | 998 |
| Max Power | 118bhp@6000rpm |
| Max Torque | 172Nm@1500-4000rpm |
| No. of cylinder | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | -- |
| Fuel Supply System | -- |
|---|---|
| Turbo Charger | 1 |
| Transmission Type | Automatic |
| Super Charge | 1 |
| Gear Box | 7 Speed |
| Drive Type | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Mileage (ARAI) | 0 Kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
|---|---|
| Top Speed (Kmph) |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
|---|---|
| Steering Column | Tilt |
| Steering Type | Electric |
| Turning Radius (Metres) |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
|---|---|
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration 0-100kmph |
| Length (mm) | 3995 mm |
|---|---|
| Width (mm) | 1805 mm |
| Wheel Base (mm) | 2550 mm |
| Height (mm) | 1680 mm |
| Boot Space (Litres) | 465 |
| Seating Capacity | 5 |
|---|---|
| No of Doors | 5 |
| Power Steering | Yes |
|---|---|
| Power Windows-Front | Yes |
| Power Windows-Rear | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Adjustable Steering | Yes |
|---|---|
| Automatic Climate Control | No |
| Air Quality Control | Yes |
| Remote Trunk Opener | Yes |
| Remote Fuel Lid Opener | Yes |
| Year - Month | Sales |
|---|---|
| 2025 - March | 5015 |
| 2025 - April | 4000 |
| 2025 - May | 3611 |
The Kia Cars Kia Syros Price is 8.4 Lakh and top model Price is . Kia Cars Kia Syros last 3 Month Sales is 0
Name of Top model of Kia Cars is Kia Syros with a Price of Rs. 8.4 Lakh.
Kia Cars Kia Syros Sold Units in September Month and 0 Units in Last Quater.