Range
Power
Battery Capacity
Battery Warrenty
Charging Time AC
Charging Time DC
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
Toyota Urban Cruiser EBELLA-, |
23.6 Lakh* |
Toyota Urban Cruiser EBELLA E3-, |
23.6 Lakh* |
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|
| Car Type | Fuel Type | Transmission | Driving Range | Suv | Electircal | Automatic | 543 km |
|---|
| Battery Capacity | 61 kWh |
|---|---|
| Motor Power | |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 171.65bhp |
| Max Torque | 193Nm |
| Driving Range | 543 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Life & Warrenty | 8 Years |
| Charging Time (A.C) | |
|---|---|
| Charging Time (D.C) | |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Option | |
| Transmission Type | Automatic |
| Gear Box | Single Speed |
| Drive Type | FWD |
| Air Bags | 7 |
| Fuel Type | Electircal |
|---|---|
| Top Speed (Kmph) |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
|---|---|
| Acceleration 0-100(Kmph) |
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
|---|---|
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius (Metres) | 5.2 m |
|---|---|
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Length (mm) | 4285 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 1640 mm |
| Width (mm) | 1800 mmc1800 mm1800 mm |
| Boot Space (Litres) |
| Wheel Base (mm) | 2700 mm |
|---|---|
| No of Doors | 5 |
| Ground Clearance Unladen | |
| Seating Capacity | 5 |
| Power Steering | Yes |
|---|---|
| Power Windows-Front | Yes |
| Power Windows-Rear | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Adjustable Steering | Yes |
|---|---|
| Automatic Climate Control | No |
| Air Quality Control | Yes |
| Remote Trunk Opener | Yes |
| Remote Fuel Lid Opener | Yes |
The Toyota Toyota Urban Cruiser EBELLA Price is 23.6 Lakh and top model Price is . Toyota Toyota Urban Cruiser EBELLA last 3 Month Sales is 0
Name of Top model of Toyota is Toyota Urban Cruiser EBELLA with a Price of Rs. 23.6 Lakh.
Toyota Toyota Urban Cruiser EBELLA Sold Units in September Month and 0 Units in Last Quater.