| Overall Length Mm | 2900 mm |
|---|---|
| Overall Width Mm | 1465 mm |
| Wheelbase Mm | 2185 mm |
| Transmission | Automatic |
| Height | 1920 mm |
| Battery Type | Lithium-ion battery / Chassis integration |
|---|---|
| Torque Nm | 72 Nm |
| Transmission Type | Automatic |
| Seating Capacity | D + 3 |
| Front Brakes | Disc Brake |
| Rear Brakes | Drum Brake |
| Warranty | 5 years / 1.25 Lakh km |
| Tyres | Radial Tubeless: 145/80 R12 |
| Drive Modes | ECO | THUNDER |
| Head Lights | Integrated Projector Headlamps |
| Emission Free | Yes |
| Vehicle Tracking System | Yes |
| Water And Dust Proof Battery Ip67 | Yes |
| Real Range | 170+ km |
|---|---|
| Charging Time | 3hrs 25 mins |
| Maximum Speed | 45 Km/hr (RANGE MODE) | 60 Km/hr (THUNDER MODE) |
| On Board Charger | Plug and play charging gun. No additional steps or components |
| Cabin Type | Reinforced Sheet Metal |
| Track Width | 1270 mm |
| Gradeability | 22% |
| Turning Radius | 3.5m |
| Steering System | Handle Bar |
| Ground Clearance | 240 m |
| Parking | Mechanical lever |
| Battery Energy | 13.44 kWh |
Commercial Vehicle news and articles