| Lifting Capacity | 1500 KG |
|---|---|
| Overall Length Mm | 4700 mm |
| Overall Width Mm | 560 mm |
| Wheelbase Mm | 2700 mm |
| Transmission | Automatic |
| Height | 2685 mm |
| Torque Nm | 160 Nm @ 500-2000 RPM |
|---|---|
| Seating Capacity | D + 1 |
| Front Brakes | Disc (Vacuum Assisted Power Brakes) |
| Rear Brakes | Drum (Vacuum Assisted Power Brakes) |
| Motor Type | IPM (Interior Permanent Magnet) SM |
| Power Peak | 35 kW @ 2000 RPM |
| Tyres | 185 R14 LT 8PR |
| Drive Modes | RANGE | THUNDER | RHINO |
| Head Lights | Sequential LED Headlamps With DRL |
| Emission Free | Yes |
| Water Wading Height | 420 mm |
| Water And Dust Proof Battery Ip67 | Yes |
| Real Range | 200+ Km* |
| Charging Time | AC charging: 5 hrs with 6.6 kWh |
|---|---|
| Maximum Speed | 70 Km/h |
| Certified Range | 278 |
| On Board Charger | 6.6 kWh |
| Certified Payload | 1500 Kg |
| Dc Fast Charging Feature | 15 min → 100 Km |
| Track Width | 1320 mm |
| Steering System | Electronic Power Steering |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Brake Type | Hydraulic | Single Pedal Actuation |
| Parking | Mechanical lever |
| Battery Energy | 30 kWh |
Commercial Vehicle news and articles