Engine Displacement(cc)
Max Power (bhp@rpm)
Seating Capacity
Fuel Type
Mileage
Transmission Type
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
BMW M2 Facelift (M2 Coupe)-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
118.59 Lakh* |
BMW M2 Coupe Manual-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
111.28 Lakh* |
BMW M2 CS-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
190.95 Lakh* |
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|---|
BMW M2 Facelift (M2 Coupe)-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
118.59 Lakh* |
BMW M2 Coupe Manual-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
111.28 Lakh* |
BMW M2 CS-, Petrol, Automatic, 1 kmpl |
190.95 Lakh* |
| Variants | Ex-showroom Price |
|---|
| Car Type | Fuel Type | Transmission | ARAI Mileage | City Mileage | Sedan | Petrol | Automatic | 10 Kmpl | 10 Kmpl Approx. |
|---|
| Engine Type | 3.0 M TwinPower Turbo inline |
|---|---|
| Engine CC | 2993 cc |
| Max Power | 523bhp@6250rpm |
| Max Torque | 650Nm@2750-5730rpm |
| No. of cylinder | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | -- |
| Fuel Supply System | -- |
|---|---|
| Turbo Charger | 1 |
| Transmission Type | Automatic |
| Super Charge | 1 |
| Gear Box | 6-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Mileage (ARAI) | 10 Kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
|---|---|
| Top Speed (Kmph) | 302 kmph |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
|---|---|
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Type | Electric |
| Turning Radius (Metres) |
| Steering Gear Type | |
|---|---|
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration 0-100kmph |
| Length (mm) | 4587 mm |
|---|---|
| Width (mm) | 1887 mm |
| Wheel Base (mm) | 2747 mm |
| Height (mm) | 1395 mm |
| Boot Space (Litres) | 390 |
| Seating Capacity | 4 |
|---|---|
| No of Doors | 2 |
| Power Steering | |
|---|---|
| Power Windows-Front | |
| Power Windows-Rear | |
| Air Conditioner | |
| Heater |
| Adjustable Steering | |
|---|---|
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener |
The BMW BMW M2 Facelift (M2 Coupe) Price is 118.59416 Lakh and top model Price is . BMW BMW M2 Facelift (M2 Coupe) last 3 Month Sales is 0
Name of Top model of BMW is BMW M2 Facelift (M2 Coupe) with a Price of Rs. 118.59416 Lakh.
BMW BMW M2 Facelift (M2 Coupe) Sold Units in September Month and 0 Units in Last Quater.